![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgare_C01wE9987P9ZciVaDiSixDL4Sxj18LAXDrGG6zVY6vnQsk8a-z2FQVu8DwSbMcaaf5O4laW6fF7pWZAxN5jMGDONZlAWI4IJ1fOdMEsmQB5DmyADs5UydZhTMyzchWr53T65IrHQq/s400/o-icoana-unica-a-invierii-domnului.jpg)
.."Ὁ Χριστός μέ τήν Ἀνάστασή Του μᾶς πέρασε ἀπέναντι ἀπό ἕνα χάος, ἀπό μία ἄβυσσο, πού ἦταν ἀδύνατο νά τήν περάσει ὁ ἄνθρωπος μόνος. Αἰῶνες περίμενε ὁ κόσμος αὐτό τό Πάσχα, αὐτό τό πέρασμα.Μίλαγε μέ ἐνθουσιασμό καί βεβαιότητα.
Συγκινήθηκε.Σιώπησε…καί συνέχισε :
- Τώρα δέν ὑπάρχει χάος, θάνατος, νέκρωση, Ἅδης. Τώρα ὃλα εἶναι χαρά, χάρις στήν Ἀνάσταση τοῦ Χριστοῦ μας. Ἀναστήθηκε μαζί Του ἡ ἀνθρώπινη φύση. Τώρα μποροῦμε κι ἐμεῖς νά ἀναστηθοῦμε, νά ζήσουμε αἰώνια κοντά Του.Τί εὐτυχία ἡ Ἀνάσταση.. "
Άγιος Πορφύριος
proskynitis.blogspot.gr
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου