![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiZwNRkbN92HYhfYSjCcRLOBUcI7Js3Ali1nKmbtIOBYeTlS9RqUiyfiLDvtPmSeSMxuP1JDi0toys3bjgaoN5ijS7ZacCADH6ZdMi3sU-u8t3RB2FFAqV041DtkXskzo0gS1kjLofc6plY/s640/daimonas.jpg)
Ω! πόσον μας πλανά η λήθη και η ραθυμία, εμέ πρώτον! Τρομερά υπόθεσις, εάν σκεφθώμεν, το αν θα επιτύχωμεν ή όχι του προορισμού μας. Τρόμος καταλαμβάνει την όλην υπόστασιν του ανθρώπου, όταν καλώς σκεφθή, τι άρα έσται επ’ εσχάτων!
Οίον αγώνα έχει η ψυχή χωριζομένη του σώματος ή όταν αι βίβλοι ανεωχθήσωνται και τα κρυπτά των ανθρώπων δημοσιευθήσωνται! Ποία έσται μοι κρίσις τω συλληφθέντι εν αμαρτίαις; Ίλεως, ίλεώς μοι γενού, γλυκύτατε Ιησού μου. Εις τους οικτιρμούς Σου επιρρίπτω την απόγνωσιν της ψυχής μου.
Γέροντας Εφραίμ Φιλοθειτης
Γέροντας Εφραίμ Φιλοθειτης
elderephraimarizona.blogspot.gr
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου