![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg32YgdRzAOQsF2bC7x0ZYurzxPTLn7zcXFtjwB_R8SxlYL8aigS_jG9YxozHyO_xXJ1v1ma_CJgfUEmQ5E03HR5MS-waHTyYyHcSTibg1CyD1IrnxucuaHx4Pl_GNeVAYeLLv57j2gr1dz/s640/meta59.jpg)
Δυστυχώς όμως, παρ΄ όλα αυτά, ημείς Τον ξεχνούμεν, εγώ πρώτος, δια τούτο και παραβαίνομεν τας εντολάς Του, διότι εάν ενεθυμούμεθα τον Θεόν, θα ενεθυμούμεθα και τι διατάζει ο Θεός και ο φόβος προς Αυτόν θα μας καθιστά νομοταγείς και προσεκτικούς.
Θα ενεθυμούμεθα την κρίσιν, την γέενναν του πυρός, και θα εχύναμε δάκρυα μετανοίας, καθ΄ όσον μακράν υπάρχομεν δακρύων και πένθους, τόσον υπάρχομεν προσκεκολλημένοι εις τα γήϊνα και φθαρτά.
Η μέριμνα των άνω γεννά τον πόθον της κληρονομίας αυτών, δηλαδή των αιωνίων αγαθών και η αγαθή αύτη μέριμνα, μας αποσπά από την εφάμαρτον προσκόλλησιν επί των φθειρομένων προσκαίρων αγαθών. Δώη ημίν Κύριος ο Θεός σύνεσιν αγαθήν, όπως τακτοποιήσωμεν το θάμα της ψυχής μας, πριν ή φύγωμεν δια τον άλλον κόσμον.
Γέροντας Εφραίμ Φιλοθεΐτης
elderephraimarizona.blogspot.ca
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου